Reina Chisa RND-CHS082W White Towel Rail 500mm x 820mm
Reina Chisa RND-CHS082W White Towel Rail 500mm x 820mm
Key features of the Reina Chisa Towel Rail radiator
- Available in a variety of sizes
- Available in white, anthracite and chrome finishes
The Reina Chisa is an outstandingly beautiful, yet functional, towel radiator, making it a fabulous addition to any home.
Technical specifications
| Brand | Reina |
|---|---|
| BTU Δ70°C | 1815 |
| Colour | White |
| Dimensions | 500 x 820 mm |
| Finish | White |
| Fuel Option | C/E/D |
| Fuel Type | Central Heating Dual Fuel Electric |
| Height | 820 mm |
| Material | Mild Steel |
| Pipe Centres | 100 mm |
| Wall Distance | 102mm - 117 mm |
| Wall to Pipe Centre | 61mm - 76 mm |
| Width | 500 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Reina Chisa RND-CHS082W White Towel Rail 500mm x 820mm
Reina Chisa RND-CHS082W White Towel Rail 500mm x 820mm
Reina Chisa RND-CHS082W White Towel Rail 500mm x 820mm
Key features of the Reina Chisa Towel Rail radiator
- Available in a variety of sizes
- Available in white, anthracite and chrome finishes
The Reina Chisa is an outstandingly beautiful, yet functional, towel radiator, making it a fabulous addition to any home.
Technical specifications
| Brand | Reina |
|---|---|
| BTU Δ70°C | 1815 |
| Colour | White |
| Dimensions | 500 x 820 mm |
| Finish | White |
| Fuel Option | C/E/D |
| Fuel Type | Central Heating Dual Fuel Electric |
| Height | 820 mm |
| Material | Mild Steel |
| Pipe Centres | 100 mm |
| Wall Distance | 102mm - 117 mm |
| Wall to Pipe Centre | 61mm - 76 mm |
| Width | 500 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reina Chisa RND-CHS082W White Towel Rail 500mm x 820mm
Key features of the Reina Chisa Towel Rail radiator
- Available in a variety of sizes
- Available in white, anthracite and chrome finishes
The Reina Chisa is an outstandingly beautiful, yet functional, towel radiator, making it a fabulous addition to any home.
Technical specifications
| Brand | Reina |
|---|---|
| BTU Δ70°C | 1815 |
| Colour | White |
| Dimensions | 500 x 820 mm |
| Finish | White |
| Fuel Option | C/E/D |
| Fuel Type | Central Heating Dual Fuel Electric |
| Height | 820 mm |
| Material | Mild Steel |
| Pipe Centres | 100 mm |
| Wall Distance | 102mm - 117 mm |
| Wall to Pipe Centre | 61mm - 76 mm |
| Width | 500 mm |

















