Reina Eos RNS-ES5072 Curved Stainless Steel Towel Rail 500mm x 720mm
The Reina Eos Towel Radiator has a standard curved ladder design, made from high quality stainless steel.
Technical specifications
| Brand | Reina |
|---|---|
| BTU Δ70°C | 1935 |
| Dimensions | 500 x 720 mm |
| Finish | Polished |
| Fuel Option | C/E/D |
| Fuel Type | Central Heating Dual Fuel Electric |
| Height | 720 mm |
| Material | Stainless steel |
| Pipe Centres | 468 mm |
| Wall Distance | 75mm - 85 mm |
| Wall to Pipe Centre | 50mm - 60 mm |
| Wattage | 567 W |
| Width | 500 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Reina Eos RNS-ES5072 Curved Stainless Steel Towel Rail 500mm x 720mm
Reina Eos RNS-ES5072 Curved Stainless Steel Towel Rail 500mm x 720mm
The Reina Eos Towel Radiator has a standard curved ladder design, made from high quality stainless steel.
Technical specifications
| Brand | Reina |
|---|---|
| BTU Δ70°C | 1935 |
| Dimensions | 500 x 720 mm |
| Finish | Polished |
| Fuel Option | C/E/D |
| Fuel Type | Central Heating Dual Fuel Electric |
| Height | 720 mm |
| Material | Stainless steel |
| Pipe Centres | 468 mm |
| Wall Distance | 75mm - 85 mm |
| Wall to Pipe Centre | 50mm - 60 mm |
| Wattage | 567 W |
| Width | 500 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Reina Eos Towel Radiator has a standard curved ladder design, made from high quality stainless steel.
Technical specifications
| Brand | Reina |
|---|---|
| BTU Δ70°C | 1935 |
| Dimensions | 500 x 720 mm |
| Finish | Polished |
| Fuel Option | C/E/D |
| Fuel Type | Central Heating Dual Fuel Electric |
| Height | 720 mm |
| Material | Stainless steel |
| Pipe Centres | 468 mm |
| Wall Distance | 75mm - 85 mm |
| Wall to Pipe Centre | 50mm - 60 mm |
| Wattage | 567 W |
| Width | 500 mm |
















